LECZENIE KONTRA ZAPOBIEGANIE

Suplementy diety, a zatem także preparaty odżywcze „na stawy” nie leczą. Przynajmniej zgodnie z prawem Unii Europejskiej nie można o nich twierdzić, że mają działania lecznicze.

Jaka jest właściwie różnica międzyLECZENIEM A ZAPOBIEGANIEM?

Suplementy diety, a zatem także preparaty odżywcze na stawy nie są lekiem. Nie oznacza to jednak, że poszczególne substancje odżywcze dla stawów nie są klinicznie skuteczne. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem Unii Europejskiej poszczególne substancje składowe skomponowane jako suplement diety mogą zostać zarejestrowane jako unikalna kompozycja specjalnej żywności. Z definicji nie zawierają substancji czynnej, co do której należałby prowadzić szeroko zakrojone badania ponieważ powszechnie dostępne dane kliniczne dokumentują bardzo dobrze ich skuteczność.

Producenci preparatów odżywczych (również tych na stawy) zgodnie z obowiązującym aktualnie prawem nie muszą wykazywać rzeczywistego składu wyrobu. Dlatego tylko od pacjenta zależy, czy wyrób lub firma są dla niego wiarygodne. Niestety wiele firm nadużywa tej regulacji prawnej co wykazała ostatnio kontrola NIK przeprowadzona na preparatach dostępnych na Polskim rynku.

Dobrej jakości preparaty odżywcze na stawy, które rzeczywiście zawierają opatentowane surowce o wysokiej aktywności biologicznej, maksymalnie bezpieczne oraz prawidłowe dawki podstawowych składników, mogą stanowić znaczącą pomoc dla osób cierpiących na dolegliwości związane z chorobami stawów, ścięgien czy więzadeł. W żadnym wypadku nie chodzi tylko o efekt placebo jak sugerują niektórzy oponenci. Nie zmienia to jednak faktu, że zła opinia o producentach, którzy z premedytacją nie dbają o jakość swoich produktów kierując się zwykle tylko zyskiem, kładzie się także cieniem na rzetelnych dostawców preparatów najwyższej, certyfikowanej jakości.

Ze stosowania wysokiej jakości preparatów odżywczych na stawy mogą czerpać korzyści przede wszystkim:

  • sportowcy i osoby amatorsko uprawiające sporty siłowe i wytrzymałościowe, mocno obciążające stawy oraz aparat więzadłowo-ścięgnisty
  • populacja ludzi w średnim wieku u których zaczynają się nasilać procesy degeneracyjne
  • osoby w średnim wieku z objawami początkowego stadium artrozy stawów nośnych (kolana, biodra)
  • osoby cierpiące na osteoartrozę (chorobę zwyrodnieniową stawów)
  • osoby z nadwagą lub otyłością
  • pacjenci po urazach w obrębie stawów, ścięgien lub więzadeł
  • pacjenci przed i po operacjach stawów, ścięgien, więzadeł

Potrzebujesz rady? Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji w dni powszednie od 9:00 do 17:00 pod numerem telefonu +48 735 928 546

Preparaty odżywcze na stawy nie wystarczą do rozwiązania wszystkich problemów

Mimo wciąż rosnącej liczby dowodów, potwierdzających pozytywne działania wysokiej jakości substancji czynnych, zawartych w preparatach odżywczych na stawy, pozostaje kwestią bezsporną, że wiele poważniejszych stanów, kontuzji lub chorób przewlekłych należy rozwiązywać bardziej efektywnymi sposobami.

Do leczenia bardziej zaawansowanych stadiów osteoartrozy poszczególnych stawów można skutecznie wykorzystać wiskosuplementację miejscową podawaną w zastrzykach dostawowych takich jak preparat RenehaVis. Natomiast wleczeniu ostrych urazów lub przewlekłych dolegliwościach w obrębie tkanki włóknistej ścięgien i więzadeł preparaty zawierające STABHA – SportVis i TendoVis.

Opinie użytkowników preparatów rodziny GelaVis